Havalandırma Sistemi Yaptıracaksanız Bunlara Dikkat Edin!

Havalandırma Sistemlerinde Firma Seçmenin Önemi Nedir?™İç mekânlarda kirli havayı doğal akım yardımıyla ilgili ortamdan dışarı atılıp, ortama temiz hava verilmesi ile oluşturulan sistemlere havalandırma sistemleri denir. Kirli havayı ısıtarak yada ısıtmadan bu işlemi yapabilir. Havalandırma sistemleri özellikle çalışma ortamı için pratik ve güvenli bir seçenektir. Özellikle yaşadığımız pandemi döneminde kapalı alanlara temiz hava girişinin olması çok önemlidir. Havalandırma için pencerenin açılmasının yeterli gelmediği durumlarda fan ve körüklerden de yararlanılabilmektedir.

Havalandırma Sistemleri Temel Prensibi Nedir?

Havalandırma sistemleri iki temel prensip ile çalışır. 1.’si giriş sistemidir ve mekânlara temiz hava vermek amacıyla kullanılır. 2.’si tahliye sistemidir yani kirli havayı alıp dışarı temiz hava verir. Çok tozlu ve hareketin çok olduğu alanlarda aynı zamanda toz toplama görevi de görebiliyor.

Hava Giriş Sistemleri Hangi Kısımlardan Oluşur?

İyi bir hava giriş sistemi belirli bölümlerden oluşmaktadır. Sağlıklı hava akımı yaratmak için kullanıcılar bu bölümlere sahip olunup olunmadığına çok dikkat etmelidir.

image

İyi dizayn edilmiş bir hava giriş sistemi oluşumu;

• Hava giriş kısmı.

• Filtreler.

• Isıtma donanımı ile soğutma donanımı

• Solunumu kolaylaştıracak biçimde kurutma ile nemlendirme açısından donanımları.

• Çalışma ortamında havanın dağıtılması için kullanılan kanallar ve havalandırma panjurları/ızgaralarıdır.

Havalandırma Yöntemleri Nelerdir?

Hava hareketini sağlayan kuvvetlere göre üçe ayrılır:

1. Doğal havalandırma: Havanın hareket durumu vede yenilenmesi sıcaklığın farklılığına ve rüzgârın etkisine bağlı olur. (Baca ve rüzgâr etkisiyle)

2. Doğal olan ve mekanik havalandırma:

• Mekanik girişli doğal çıkışlı (vantilatörlü)

• Doğal girişli mekanik çıkışlı (aspiratörü)

3. Mekanik havalandırma: Bu şekildeki havalandırmada havanın hareketini kullanılan bir vantilatör temin edebilir.

• Mekanik giriş ve çıkışlı (vantilatör ve aspiratörü)

Havalandırma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Havalandırma sistemleri evlerde özellikle banyo ve mutfak alanlarında, fabrikalarda, restoranlarda, spor salonlarında, ofislerde, havuz sistemlerinde, mağazalarda, tiyatro ve sinema salonlarında, atölyelerde ve daha birçok alanda kullanılır. Aspiratör, havalandırma sistemleri ise evde kullanılan en önemli havalandırma sistemlerinin başında gelir. Evlerdeki tuvaletler ve banyolar da, yine havalandırma sistemlerinin evlerin içinde kullanılan diğer çeşitleridir. Mobilya üretimi, otomotiv sektörü, ağır sanayiler, mermer üretimi ve daha birçok alanda, havalandırma sistemleri mümkün mertebe kullanılmaktadır. İş yeriniz, eviniz yada ortak kullanım alanlarınız için en uygun havalandırma sistemleri firmanız tarafından belirlenecektir.

Toz Toplama Ne Demektir?

Toz toplama sistemlerinin kullanılmasındaki en önemli amaç, çalışma ortamlarında oluşabilen kirli havanın temizlenmesi ve çalışanlara daha sağlıklı bir ortam sunulmasıdır. Toz toplama kapalı ortamlarda yüksek emiş gücü sayesinde sağlığa zararlı tüm maddeleri kendi içerisine çekmektedir. Otomotiv sektörü, ahşap ürünleri sektörü, kimyasal üretimin gerçekleştiği sektörlerde ve daha birçok sektörde toz toplama sistemlerinin kullanıldığını söylemek mümkündür. Toz toplama filtresi¸toz toplama sistemlerinin en mühim bölümlerinden biri olarak biliniyor. Bu yüzden bakım ve temizliğine çok önem verilmelidir.

İyi Bir Havalandırma için Ne Yapmalıyız?

Ortak kullanım alanlarında,özellikle kapalı alanlarda havalandırma yapılmazsa temiz hava almak ve özellikle salgın döneminde sağlığımızı korumak,temiz hava almak imkânsız hale gelir. Bu yüzden profesyonel havalandırma başka bir deyişle hava havalandırma temizleme sistemleri kullanılır. Mekânın büyüklüğü ve kullanım amacı farklı olacağından her yerin kedine özgü projesi oluşturulur. Çünkü bir ortamda bulunması gereken hava miktarı, mekânın hacmine,kullanım şekline ve sürekli bulunan insan sayısına göre değişmektedir.

Mesela bir spor salonu ile bir ofisin ya da bir okulun havalandırma sistemi projesi farklılık göstermektedir.İçeride olması gereken hava miktarı,insan sayısı ve kullanım amaçları farklılık gösterir. Eğer iş yerinize ya da evinizin banyosuna, mutfağına havalandırma sistemi taktırmak istiyorsanız seçeceğiniz firmanın bu ayrıntılara dikkat etmesine özen gösterin.Firma ön keşif için gelmeli ve en ideal projeyi size sunmalıdır. İyi bir durum analizi ile uygun olan havalandırma sistemini proje edecektir.Gerekli bilgi ve açıklamaları bimhavalandirma.com.tr sitesinden alabilirsiniz.

image

image